Reklam bayilik veren firmalar
Askerlik Şubeleri

e-Devlet Askerlik Durum Belgesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Askerlik Durum Belgenizi, askerlik şubelerine fiziksel olarak gitmeden önce e-Devlet Kapısı üzerinden kolayca alabilir ve barkodlu belgenizi diğer kurum ve kuruluşlarla kolayca paylaşabilirsiniz.

Reklam

e-Devlet sistemi, birçok kurum ve kuruluşun sunduğu hizmetleri kolaylıkla erişilebilir kılar. Eskiden fiziksel olarak gidilerek yapılan işlemlerin birçoğu artık e-Devlet üzerinden hızlı ve pratik bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Bu hizmetlerden biri de askerlik durum belgesi sorgulama işlemidir. İş başvurularında talep edilen askerlik durum belgesini sorgulamak için e-Devlet üzerinden nasıl işlem yapılır?

Reklam

Askerlik durum belgesi nereden ve nasıl alınır? İşte, e-Devlet üzerinden askerlik durum belgesi sorgulama işlemleri hakkında bilgiler:

Askerlik durum belgesi nasıl alınır?

Askerlik durum belgesi, bir vatandaşın askerlik görevini tamamlamış olup olmadığını ve varsa tecil tarih aralıklarını gösteren önemli bir belgedir. Bu belge, bir kişinin askerlik durumunu net bir şekilde ortaya koyar. Askerlik durum belgesini almanın iki farklı yöntemi vardır: birincisi, Askerlik Şubesi’ne bizzat başvurmak; diğeri ise e-Devlet sistemi üzerinden sorgulama yapmaktır. e-Devlet sistemi sayesinde, askerlik durumunuza ilişkin bilgilere sadece birkaç dakika içinde ulaşabilirsiniz.

Askerlik durum belgesini e-Devlet üzerinden almak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  • Tarayıcınızdan e-Devlet resmi web sayfasını açın.
  • Giriş sayfasından kimlik doğrulama işlemlerini gerçekleştirin. Eğer kimlik doğrulama işlemi yapmadıysanız, T.C. kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi kullanarak giriş yapın. Eğer e-Devlet şifreniz yoksa, en yakın PTT şubesine giderek bir şifre temin edebilirsiniz.
  • E-Devlet ana sayfasının üst kısmında bulunan arama butonuna tıklayarak “Askerlik Durum Belgesi Sorgulama (Millî Savunma Bakanlığı)” yazın ve arama işlemine devam edin.
  • Açılan sayfada belirtilen yönergeleri okuyun, onaylayarak “Sorgula” butonuna tıklayın.
  • Sonuç sayfasında askerlik durum belgenizi görüntüleyebilir ve dilediğiniz takdirde belgeyi edinebilirsiniz.

>> ASKERLİK BİLGİSİ SORGULAMAK İÇİN DİREK LİNK <<

e-Devlet platformu aracılığıyla askerlik durum belgenizi sorgulayarak askerlik hizmetinizi gerçekleştirdiğiniz tarihleri öğrenebilirsiniz. EYT kapsamında askerlik borçlanması için bu tarih bilgisine ihtiyaç duyulmaktadır. Dolayısıyla, bu hizmetten faydalanmak ve askerlik durumunuza dair belgeyi elde etmek için e-devlet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz.

Sistem üzerinden elde ettiğiniz barkodlu belgeyi dilediğiniz zaman yazdırabilir ve ilgili kurumlara teslim edebilirsiniz. Bu sayede askerlik durumunuzla ilgili gerekli bilgilere hızlı ve kolay bir şekilde ulaşabilir, taleplerinizi yerine getirebilirsiniz.

Başa dön tuşu