Reklam bayilik veren firmalar
Askerlik Şubeleri

Serik Askerlik Şubesi

Serik askerlik şubesi telefon numarası, fax numarası, adres bilgisi ve Serik hakkında gibi tüm detaylar yer almaktadır.

Reklam
İlAntalya
İlçeKepez
Şube AdıSerik Askerlik Şubesi
Telefon(0242) 242 24 80
Fax(0242) 242 24 70
AdresKütükçü Mah. Şelale Cad. No: 189 Kepez/ANTALYA

Antalya Kepez’de bulunan Serik askerlik şubesine ait telefon numarası, adres ve iletişim bilgileri.

Reklam

Serik hakkında

Serik, Türkiye Cumhuriyeti’nin Akdeniz Bölgesi’ne bağlı Antalya’nın bir ilçesidir ve nüfusu 2023 yılında 141.569 olarak kaydedilmiştir. Antalya ilinin orta kesiminde bulunan ilçe, Antalya ilinin önemli bir turizm merkezidir. Serik, turizm ile ilgili olarak yaz mevsimlerinde yoğun bir nüfus artışı yaşarken, kış mevsimlerinde öğrencilerin ilçeden ayrılması nedeniyle nüfus oldukça düşmektedir. İlçe merkezi, Antalya il merkezine yaklaşık 30 km doğusunda bulunmaktadır ve kıyıya 7 km mesafededir.

Coğrafi olarak, Serik ilçe merkezi, Antalya’nın 30 km doğusunda yer alır ve 22 km’lik bir kıyı şeridine sahiptir. İlçenin merkezi, denizden 26 m yükseklikte ve 8 km içeridedir. İlçenin yüzölçümü 1.550 km²’dir ve bunun 45.360 hektarı tarım arazisi, 65.764 hektarı da orman arazisidir. Serik, Antalya Ovası’nın doğuya doğru uzanan bir parçasını oluşturur ve batıda Antalya merkeze bağlı Aksu ilçesi, doğuda Manavgat ilçesi, kuzeyde Burdur’un Bucak ilçesi ile Isparta’nın Sütçüler ilçesi, güneyde ise Akdeniz ile çevrilidir.

Serik’te hakim olan iklim Akdeniz iklimidir. Yazlar kurak ve sıcak, kışlar ise ılık ve yağışlı geçer. Bu iklimin doğal bitki örtüsü de makilerdir. Bölgenin en önemli akarsuları, Köprüçay ve Aksu Çayıdır.

Tarih olarak, Serik’te ilk yerleşim yerleri M.S. 2. yüzyılda Bergama Krallığı’na bağlı olarak bugünkü Yanköy Köyü yakınlarında bulunan Sillyon (Koçhisar tepesinde) ve Belkıs Köyü’nde Aspendos olarak iki yerde kurulmuştur. Osmanlı maliye ve tapu kayıtlarında serikli aşiret boyunun yerleştiği ve ismini verdiği ilçe olarak geçmektedir. Serik, Seriklü konar göçer yörükan taifesinin Anadolu’daki diğer yerleşim alanlarından biridir.

Turizm açısından, Serik ilçesinin turistik yerlerinden biri 22 kilometrelik kıyı şeridinde bulunan Belek’tir. Belek, çağdaş tesisleri ve golfle anılan lüks tatil köyleri ile ünlüdür ve yılda 3 milyon turistin uğradığı bir yerdir. Ayrıca, Aspendos ve Sillyon gibi tarihi ve turistik ören yerleri de bulunmaktadır. Akbaş Köyü’ndeki Zeytintaşı Mağarası da turizme kazandırılmak için çalışılan önemli bir doğal güzelliktir. Köprülü Kanyon ve Toros Dağları’nın uzantıları da ilçede bulunur.

Başa dön tuşu