Reklam bayilik veren firmalar
Askerlik Şubeleri

Sincik Askerlik Şubesi

İlAdıyaman
İlçeKahta
Şube AdıSincik Askerlik Şubesi
Telefon(0416) 725 50 25
Fax(0416) 725 50 02
AdresFırat Mah. Atatürk Cad. No:19  Kahta/ADIYAMAN

Adıyaman Kahta’da bulunan Sincik askerlik şubesine ait telefon numarası, adres ve iletişim bilgileri.

Reklam

Sincik Hakkında

Adıyaman ve Kahta yöresi, ilk çağlardan itibaren birçok farklı devletin egemenliğine tanıklık etmiştir. M.Ö. 1600-1000 yılları arasında Hititler, Hurriler ve Mitaniler bu bölgeye hükmetmiştir. M.Ö. 69 – M.S. 72 yılları arasında Kommagene Krallığı’nın kurulmasının ardından Sincik ve çevresi, Roma İmparatorluğu, Bizans İmparatorluğu, Selçuklu ve Osmanlı Devleti’nin egemenliği altına girmiştir.

Reklam

1954 yılına kadar Malatya’ya bağlı bir nahiye olan Sincik, 1954’ten sonra Adıyaman’ın il olmasıyla Kahta İlçesine bağlı bir köy statüsünde bulunmuş, ancak 1990 yılında ilçe statüsüne yükselmiştir.

Sincik İlçesi, Adıyaman İli’nin 70 km kuzeydoğusunda konumlanmıştır. Malatya’nın kuzeyinde, Pütürge’nin kuzeydoğusunda, Gerger’in doğusunda, Kahta’nın güneyinde, Adıyaman’ın güneybatısında ve Çelikhan’ın batısında yer alır. İlçe, 1325 metre rakıma sahiptir ve rakım, güneyden kuzeye doğru artar.

Dağlık ve dağınık bir araziye sahip olan Sincik, Güneydoğu Toros Dağları’nın güney kesimindeki dağ ve tepelerde bulunur. İlçenin en yüksek dağı kuzeydeki Türk Dağı’dır (1608 m). Ayrıca, Sincik’in doğusunda Nemrut Dağı yer alır, bu dağ Kahta’ya yakın bir konumda bulunur.

Sincik’te bozkır iklimi görülür. Kışlar soğuk ve kar yağışlı, yazlar ise sıcak ve kurak geçer. Yüksek rakıma sahip olmasından dolayı yaz aylarında kısmi bir serinlik yaşanır. İlçede Kıran Çayı, Aksu Çayı ve Yarpuzlu (Birimşe) Çayı gibi su kaynakları bulunmaktadır.

Deprem bölgesinde yer alan Sincik, Doğu Anadolu Fay Hattı’nın Hatay-Mersin’e uzanan fay parçaları üzerinde bulunur. Ancak şu ana kadar bilinen büyük ölçekli bir deprem meydana gelmemiştir.

Sincik’in yüzölçümü 364 km²’dir ve Adıyaman İli’nin toplam yüzölçümü içinde %4.78’lik bir orana sahiptir. İlçenin arazi dağılımı, bir belde, 24 köy ve 65 mezradan oluşmaktadır. İlçe merkezi ise daha önce mezra olan altı mahalleden oluşmaktadır.

Başa dön tuşu