Reklam bayilik veren firmalar
Askerlik Şubeleri

Küçükçekmece Askerlik Şubesi

İlİstanbul
İlçeKüçükçekmece
Şube AdıKüçükçekmece Askerlik Şubesi
Telefon(0212) 425 41 52
Fax(0212) 425 41 54
AdresFatih Mah. 832 Yan yol (Küçükçekmece/Avcılar E-5 Yan Yol Üzeri Göl Kenarı) Küçükçekmece / İstanbul

İstanbul Küçükçekmece’de bulunan Küçükçekmece askerlik şubesine ait telefon numarası, adres ve iletişim bilgileri.

Reklam

Küçükçekmece tarihi

Küçükçekmece, İstanbul’un köklü tarihine tanıklık eden bir ilçedir. Birçok araştırmacı ve antropologun incelemelerine göre, bölge oldukça eski bir geçmişe sahiptir ve Yarımburgaz Mağaraları’nda bulunan kalıntılar, tarih öncesi dönemde insanların burada balıkçılık ve avcılıkla uğraştığını göstermektedir.

Reklam

Küçükçekmece Gölü’nün kuzeyinde yer alan liman yapısı ve bu bölgedeki yapı kalıntıları, Helenistik-Geç Roma-Bizans dönemlerine ait olduğu düşünülen bir antik kent olan “Bathonea”nın varlığını ortaya koymaktadır.

Stratejik bir konumda bulunan Küçükçekmece, İstanbul’u batıdaki toprakları ve Avrupa’ya bağlayan “Via Egnetia” adlı antik yol üzerinde yer alması nedeniyle tarih boyunca önemli bir rol oynamıştır. Bu stratejik konumu, Hunlar, Avarlar, Peçenekler, Bulgarlar ve Haçlılar gibi çeşitli güçlerin saldırılarına maruz kalmıştır.

İstanbul’un fethinden önce Türk hakimiyetine geçen Küçükçekmece, Fatih Sultan Mehmet tarafından imar edilerek yolları ve köprüsü tamir ettirilmiştir. Camiler, medreseler, hanlar, hamamlar ve çeşmelerle süslenen kasaba, tarihi boyunca önemli bir konaklama yeri olmuştur.

İdari olarak Haslar kazasına bağlı bir kasaba olan Küçükçekmece, Yavuz Sultan Selim ve Kanuni Sultan Süleyman dönemlerinde Abdüsselam Çelebi tarafından bayındır hale getirilmiştir. 1865 yılında Bab-ı Zabtiye İdaresi’ne bağlanan ilçe, 1877 yılında İstanbul’un idari bakımdan Üsküdar, Beyoğlu, Kaza-ı Erbaa ve İzmit olmak üzere 4 mutasarrıflığa bölündüğü kaydedilmektedir.

Cumhuriyet döneminde Yeşilköy nahiyesine bağlı bir köy statüsünde bulunan Küçükçekmece, 1956 yılında nahiye merkezi olmuş ve 1981’de Avcılar, Halkalı ve Sefaköy belediyelerini bünyesine alarak İstanbul Belediyesi’ne bağlanmıştır.

1987 yılında yayımlanan bir kanunla Bakırköy ilçesinden ayrılarak kurulan Küçükçekmece İlçesi, 15.07.1988 tarihinde fiilen ve törenle hizmete girmiştir. Bugün hala zengin tarihi mirası ve modern yapılarıyla dikkat çeken Küçükçekmece, İstanbul’un tarihini ve kültürünü günümüze taşımaktadır.

Küçükçekmece’nin Konumu ve Coğrafyası:

İstanbul’un batı yakasında konumlanan Küçükçekmece ilçesi, Marmara Bölgesi’nin Çatalca-Kocaeli bölümü olan Çatalca yarımadası üzerinde stratejik bir pozisyona sahiptir. Doğudan D100-TEM bağlantı yoluyla başlayıp batıda Küçükçekmece Gölü’ne kadar uzanan bu bölge, güneyde Marmara Denizi’nden başlayıp kuzeyde TEM (E80) otoyoluna kadar olan alana denk gelmektedir. Aynı zamanda Trakya yarımadasının doğu-güneydoğu kısmını kapsamaktadır.

Küçükçekmece, çevresinde Avcılar, Başakşehir, Bağcılar, Bahçelievler ve Bakırköy ilçeleri ile sınırlıdır. Şehir merkezine 17 km mesafede bulunan ilçe, yaklaşık 37,75 km2’lik bir yüzölçümüne ve 47,33 km’lik bir çevre uzunluğuna sahiptir. Asya ile Avrupa arasındaki bağlantıyı sağlayan önemli karayolları olan Transit European Motorway (TEM-E80) ve D100 (E5) ile birlikte, Sirkeci merkezli Avrupa’ya uzanan demiryolu ağının üzerindedir.

Ayrıca, Türkiye’nin ve dünyanın önemli havalimanlarından biri olan Atatürk Havaalanı, ilçeye sadece 2 km mesafededir. Küçükçekmece ilçesi, deniz seviyesine yakın bir yükseltiye sahiptir ve Çatalca-Kocaeli Penepleni’nin hafif dalgalı rölyef özelliklerini taşır.

Küçükçekmece Lagünü, rejimi ve debisi düzensiz olan, mevsimlik ve sürekli karakterde, genellikle boyları kısa akarsular ile yeraltı sularından beslenen bir su sistemine sahiptir. Bu akarsuların başlıcaları arasında Nakkaşdere, Sazlıdere, Topçular Dere, Hasan Dere, Karanlık Dere, Selim Dere ve Azaklı Deresi bulunmaktadır.

Nüfusu

2022 yılı adrese dayalı nüfus sayımı verilerine göre, Küçükçekmece ilçesinin toplam nüfusu 808.957 olarak kaydedilmiştir. Bu nüfusun cinsiyet dağılımına bakıldığında ise 405.320’si erkek, 403.637’si kadın olarak belirlenmiştir.

Başa dön tuşu