Reklam bayilik veren firmalar
Askerlik Şubeleri

Ayaş Askerlik Şubesi

İlAnkara
İlçeBeypazarı
Şube AdıAyaş Askerlik Şubesi
Telefon(0312) 763 10 07
Fax(0312) 763 34 32
AdresKurtuluş Mah. Milli Egemenlik Cad. No: 47 Beypazarı / ANKARA

Ankara Beypazarı’nda bulunan Ayaş askerlik şubesine ait telefon numarası, adres ve iletişim bilgileri.

Reklam

Ayaş hakkında

Ayaş, Ankara’nın kuzeybatısında bulunan tarihi ve şirin bir ilçedir. Bu bölgede tarih öncesi dönemlerden itibaren yerleşim alanı olduğu belirlenen Ayaş, Hititler, Frigyalılar, Galatlar ve Romalılar gibi farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır.

Reklam

İsmi öz Türkçe olan Ayaş, parlak ve aydınlık gece anlamına gelir. Ayaş, Türkmen oymağı olup, Oğuz Türklerinin Bozok Kolu’na, Günhan Oğulları’na, Bayat Boyu’na ve Barak Obası’na bağlı bir oymaktır. Ayaş ve çevresinde Bayat, Avşar, Peçenek, İlhan, Kayı ve Kargı gibi Oğuz Boylarına ait yerleşim yerleri bulunmaktadır.

Selçuklu ordusu, 1073 yılında Minozos’u fethederek Ayaş’a yerleştirdi ve bu bölgeyi doğu ile batı ülkelerini birbirine bağlayan önemli bir yol üzerindeki 5 büyük piskoposluk merkezinden biri haline getirdi. Evliya Çelebi’nin “seyahatname”sinde Ayaş’ta o dönemde 1000’den fazla oba-çadır olduğu ve nüfusunun yoğun olduğu bilgisi bulunmaktadır.

Türklerin gelmesinden sonra XIII. yüzyılın ikinci yarısında Ankara ve çevresi önce Moğollar’ın, daha sonra İlhanlılar’ın yönetimine geçti. 1354 yılında ise Orhan Gazi döneminde Osmanlı ülkesine katıldı.

Ayaş, 1071 yılından bu yana Türklerin yaşadığı, tarih boyunca istilaya uğramamış nadir Türk yerleşim yerlerinden biridir. Cumhuriyetin kuruluşuyla birlikte kurulan ilk ilçeler arasında yer alan Ayaş Belediyesi’nin kökeni 1800’li yıllara kadar uzanmaktadır.

Başa dön tuşu