Reklam bayilik veren firmalar
Askerlik Şubeleri

Bala Askerlik Şubesi

İlAnkara
İlçeMamak
Şube AdıBala Askerlik Şubesi
Telefon(0312) 363 42 37
Fax(0312) (0312) 320 39 96
AdresAbidinpaşa Mah. Münzeviler Sok. No: 35 Mamak / ANKARA

Ankara Mamak’ta bulunan Bala askerlik şubesine ait telefon numarası, adres ve iletişim bilgileri.

Reklam

Bala hakkında

1850 yılına ait Osmanlı arşiv belgeleri, Ünlü Tarihçi Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu’nun Balâ Belediyesi’yle yürüttüğü araştırmalar, ayrıca Üçem Köyü’nden Abdullah İmirzalıoğlu, Aşıkoğlu Köyü’nden Mevlüt Altıntop ve Karahamzalı Köyü’nden Ethem Tanrıverdi’nin arşiv bilgileriyle birleşerek; Balâ halkının kökeninin Türkmenistan Daşoğuz’a dayandığını ve Erzurum (Pasinler-Horasan) ile Aydın (Söke-Koçarlı) bölgelerinden gelmiş olduklarını ortaya koymaktadır.

Reklam

Balâ ilçesi havalisi ve 21 köyde yaşayan halk, tamamıyla Bozulus Türkmenleridir ve Türkmen Oğuzların bayındır boyundandırlar. Tabanlı aşiretine mensup olan Balâ halkı, Bozulus Türkmenlerinin en büyük aşiretlerinden biridir. Ana unsur olan Tabanlı aşireti, Balâ havalisinde önceden kendileriyle aynı bölgelerde bulunan Bayat-ı Cedid Beyliği Cemaati, Bayat-ı Atik Beyliği Cemaati, Bayat-ı Şeyhli Cemaati ve Aydın Beyliği Danişmentli Cemaati gibi Bozulus Türkmenlerini içinde barındırmıştır. Bu cemaatler daha önce Erzurum (Pasinler-Horasan) ve Aydın (Söke-Koçarlı) bölgelerinde yerleşik durumda idiler ve göç etmemişlerdir.

Tabanlı aşireti, 1500’lü yıllarda Türkmenistan Daşoğuz’dan Türkiye’ye gelerek Erzurum (Pasinler Horasan) dağlarında yaylak, Aydın (Söke Koçarlı) ovalarında kışlak yaşamış ve konar-göçer yörük hayatını sürdürmüştür. 1540 yılında Tabanlı aşireti, 4 cemaatte toplam 316 hane ve 33 mücerred vergi nüfusuna sahipti. İkinci Selim döneminde ise bu sayı 595 hane ve 166 mücerrede yükselmiştir. Tabanlı aşireti, kalabalık nüfusuyla uzun bir süre varlığını sürdürmüş olmasına rağmen, Akkoyunlu devletinin siyasi faaliyetleri içinde adına rastlanmamıştır.

Erzurum (Pasinler-Horasan) dağlarında yaylak, Aydın (Söke-Koçarlı) ovalarında kışlak, konar-göçer yörük hayatı süren atalarımız, Osmanlı Devleti’nin 1690 yılında çıkardığı bir ferman emriyle “Türkmenlerin bir eyalet dışında başka bir eyalete geçip yaylak veya kışlak tutamayacakları” kuralına tabi tutulmuşlardır. Bu ferman emri sonucunda, günümüzdeki atalarımız, Erzurum (Pasinler-Horasan) ve Aydın (Söke-Koçarlı) bölgelerinden ayrılarak Balâ ilçesi sınırlarına gelmişlerdir. Balâ’nın temellerini atan, ağustos ayında dönemin aşiret reisi İmirzalıoğlu Şeyh Ali Mirza tarafından kurulan Balâ, Bozulus Türkmenlerinin bu göç hareketi sonrasında oluşmuştur.

Erzurum (Pasinler-Horasan) – Aydın (Söke-Koçarlı) bölgesinden gelen Bozulus Türkmenleri, Balâ havalisine yerleştikten sonra, tabanlı aşiretine mensup bazı bireylerin eşkıyalık faaliyetleri içine girdiği bilinmektedir. Ancak, aşiretin liderleri tarafından bu tür olaylar önlenmiş ve aşiret, bu münferit hadiselerden etkilenmemiştir.

Tarih boyunca, Balâ ilçesi farklı adlandırmalarla anılmıştır, bunlar arasında “Kasaba-i Balâ, Bozulus Sancağı, Kaza-i Yörükan, Tabanlı Kazası” bulunmaktadır. Balâ ismi, Bozulus isminden ilham alınarak verilmiştir.

1690’lı yılların sonunda Balâ havalisini yurt tutan Bozulus Türkmenleri, nüfusları 20.000’e kadar ulaştığında, Osmanlı Devleti nüfusu azaltma amacıyla 1699 yılında ikinci bir ferman emri çıkarmıştır. Bu emir üzerine, Balâ’daki Bozulus Türkmenleri, Aydın Beyliği Danişmentli Cemaati kolunu tekrar Aydın eyaletine bağlı Söke-Koçarlı havalisine gönderilmiştir. Balâ’dan göç eden köyler arasında Aşıkoğlu, Karadalak, Çatalören ve Üçem köyleri bulunmaktadır. Ancak, bu köyler 1820 yılında tekrar Balâ havalisine geri dönmüştür. Batı Anadolu’ya göç eden bazı aileler ise geri dönmemiş ve Aydın eyaletine bağlı Söke ve Koçarlı havalisine, bir kısmı ise Afyonkarahisar eyaletine bağlı Emirdağ, Bolvadin ve Sandıklı havalisine yerleşmiştir.

Bozulus Türkmenlerinin, Balâ ilçesinde yerleştikleri köyler, Balâ ilçe merkezinin Kartaltepe mevkii ve İsmetpaşa mevkii başta olmak üzere, Üçem, Aşıkoğlu, Karadalak, Sırapınar, Yeniyapanşeyhli, Tol, Şehriban, Büyükbayat, Küçükbayat, Karahamzalı, Büyükboyalık, Küçükboyalık, Çatalören, Çatalçeşme, Yaylalıözü, Yöreli, Suyugüzel, Gülbağı, Hanburun, Sarıhüyük, Yeniyapançarsak köylerini kurarak yerleşik düzene geçmişlerdir. Bu köyler arasında sıkı akrabalık bağları bulunmaktadır.

Balâ’nın 1860 yılındaki aşiret reisi İmirzalıoğlu Mir Osman Bey, ilçenin yapılanmasını sağlamıştır.

İlçedeki diğer Türk köyleri ise çevre yerleşim yerlerinden gelmiştir. 1800’lerin başında, Şanlıurfa Suruç bölgesinden başlayarak Erzurum, Erzincan, Kars, Yozgat, Amasya, Ağrı, Elazığ bölgelerinden İç Anadolu’ya sürgün edilen Kürtler, Balâ’nın o yıllarda boş olan Kesikköprü Barajı çevresine yerleştirilmiştir.

Son olarak, 1877-1878 Osmanlı-Rus savaşında Osmanlı Ordularının yenilmesi ve Kafkasların Rusların eline geçmesi sebebiyle Anadolu’ya göç etmek zorunda kalan bir grup Çerkez, ilçemize gelip yerleşmeye karar vermiştir.

2016 Belediye tüzüğüne göre, Balâ ilçesinde toplam 47 köy (mahalle) bulunmaktadır. Bu köyler arasında 21 Bozulus Türkmeni köyü, 2 Türkmen Abdal köyü, 8 Türk köyü, 1 Kazan Tatar Türkü köyü, ve 15 Kürt köyü yer almaktadır.

Balâ ilçesine ait köyler arasında Abazlı, Afşar, Ahmetçayırı, Büyükdavdanlı, Aşağıhacıbekir, Aşıkoğlu, Aydoğan, KaraDalak, Bektaşlı, Belçarsak, Beynam, Büyükbıyık, BüyükBoyalık, Büyükcamili, ÇatalÇeşme, ÇatalÖren, Çiğdemli, Davdanlı, Derekışla, Eğribasan, Ergin, GülBağı, HanBurun, KaraHamzalı, Keklicek(Büyükbayat), Kesikköprü, Koçyayla, Köseli, KüçükBayat, Küçükbıyık, KüçükBoyalık, Küçükcamili, SarıHüyük, SıraPınar, Sofular, SuyuGüzel, Şehriban, Tatarhüyük, Tepeköy, Tol, Üçem, Yaylalıözü, Yeniköy, YeniYapanŞeyhli, YeniYapanÇarsak, Yöreli, Yukarıhacıbekir gibi köyler bulunmaktadır.

Başa dön tuşu