Reklam bayilik veren firmalar
Askerlik Şubeleri

Elmadağ Askerlik Şubesi

İlAnkara
İlçeMamak
Şube AdıElmadağ Askerlik Şubesi
Telefon(0312) 363 69 10
Fax(0312) 363 32 95
AdresAbidinpaşa Mah. Münzeviler Sok. No: 35

Ankara Mamak’ta bulunan Elmadağ askerlik şubesine ait telefon numarası, adres ve iletişim bilgileri.

Reklam

Elmadağ hakkında

İlçenin kuruluş tarihi kesin olarak belirlenemese de, Sungur Mevkiindeki kalıntılar incelendiğinde buranın antik dönemlerden beri yerleşim alanı olarak kullanıldığı açıkça anlaşılıyor. Roma Dönemi’ne ait Hygeia ve Asklepios heykelleri ile Aşağı Cami’deki kalıntılar, ilçenin geçmişine dair önemli ipuçları sunuyor.

Reklam

İlçenin ilk yerleşim belgelerine ulaşmak için 400 yıl öncesine, Ankara Şer´iye Mahkemesi sicillerine başvuruyoruz. O dönemde Yozgat Köyü olarak adlandırılan Elmadağ, Ankara’ya bağlı bir yerleşim yeri olarak kayıtlara geçmiştir. Bu dönemde Elmadağ, kervanların konakladığı bir Derbent Köyü olarak bilinmekteydi ve ilk yerleşim yerleri günümüzde Yenipınar ve Yenidoğan Mahalleleri olarak bilinmektedir.

1785-1809 yılları arasında, Ankara Sancağı’na bağlı 13 kazadan biri olan Kasaba-i Bala ve Çukurcak nahiyesine bağlı Yozgat Köyü (Asi Yozgat), 1902’de Ankara Vilayeti Salhanesi’nde Ankara İli’nin beş sancak ve 21 kaza ile belirtilmiştir. Kurtuluş Savaşı’nda önemli rol oynayan Elmadağlılar, İstiklal Mücadelesi’ne büyük destek vermiş ve Atatürk’ün Ankara’ya gelişini kutlayan seymen alayında yer almışlardır.

1928’de Küçük Yozgat olarak adlandırılan yerleşim, 1936’da Bala kazasından ayrılarak Çankaya ilçesine bağlanmış, 1941’de Elmadağ olarak isimlendirilmiş ve 1944’te Elmadağ Belediyesi kurulmuş, 01.04.1960 tarihinde de ilçe statüsü kazanmıştır.

İç Anadolu Bölgesi’nde, Ankara’nın 41 km doğusundaki Elmadağ dağının kuzeydoğu eteklerinde yer alan ilçe, yapılan arkeolojik araştırmalardan elde edilen tarih öncesi eserlerle çok eski bir yerleşim alanına sahip olduğunu kanıtlamaktadır.

Başa dön tuşu