Reklam bayilik veren firmalar
Askerlik Şubeleri

Mamak Askerlik Şubesi

İlAnkara
İlçeMamak
Şube AdıMamak Askerlik Şubesi
Telefon(0312) 363 69 10
Fax(0312) 363 32 95
AdresAbidinpaşa Mah. Münzeviler Sok. No: 35 Mamak / Ankara

Ankara Mamak’ta bulunan Mamak askerlik şubesine ait telefon numarası, adres ve iletişim bilgileri.

Reklam

Mamak Hakkında

Ankara il merkezine sadece 3,5 km uzaklıkta yer alan Mamak ilçesi, kökeni Kayaş, Araplar, Karaağaç, Cireğil ve İmrahor köylerine dayanan bir kırsal yerleşim bölgesiydi. Zaman içinde bu köyler gelişerek mahalleler haline dönüştü. Mamak ve çevre köyler, başlangıçta 1930’lu yıllardan 1983 yılına kadar Ankara’nın Çankaya ilçesine bağlı bir semt olarak kabul ediliyordu. Ancak, 19 Kasım 1983 tarihinde kabul edilen 2963 sayılı yasa ile Çankaya ilçesinden ayrılarak kendi başına bir ilçe haline geldi. İlçe, şu anda 3 belediyeye sahiptir ve toplamda 68 mahalleye ev sahipliği yapmaktadır.

Reklam

Son yıllarda Mamak ilçesi, kentsel dönüşüm projesi içinde yer aldı ve şehrin doğu bölgesinde konumlanmıştır. Elmadağ ilçesi doğu ve güneyde, Çankaya ilçesi batıda, ve Altındağ ilçesi kuzeyde ilçeyi çevreler. İlçenin adı, “askeri ve sivil yerleşim alanı” anlamına gelen “mamak” kelimesinden gelmektedir. Ancak bazı kaynaklara göre ilçenin adı, ilçede yaşamış olan Ahi Mamak’tan gelmiştir. Nüfus yoğunluğu açısından Ankara’nın 4. büyük ilçesidir.

Mamak, Ankara’nın en yeşil ilçelerinden biridir ve turistler için Hüseyin Gazi Türbesi, Bayındır Barajı, Elmadağ Kayak Merkezi gibi cazibe merkezlerine ev sahipliği yapmaktadır. İlçe, tipik bir karasal iklimin etkisi altındadır, kışları yağışlı ve soğuk, yazları ise kurak ve sıcak geçer. İlçe sınırları içinden Hatip Çayı geçer ve Bayındır Barajı bulunur. Eski Mamak Belediye binası, yeniden düzenlenerek bir konservatuara dönüştürülmüştür ve bu sayede ilçe kültürel ihtiyaçlarına yanıt verebilecek bir altyapıya kavuşmuştur. Ayrıca ilçede yer alan 75. Yıl Cumhuriyet Anfi Tiyatrosu da kültürel etkinlikler için önemli bir mekandır.

Mamak’ın doğal güzellikleri arasında Mavi Göl ve çeşitli yerlerde bulunan 180 park, yapay kaleler ve şelaleler yer almaktadır. Kıbrıs köyü sınırları içinde bulunan kanyonlar, mağaralar ve oyma mezarlar, Ortaköy sit alanı, tarihi 13. yüzyıla uzanan Hüseyin Gazi Türbesi ve Kayaş Eski Camii gibi yerler de turistlerin ilgisini çeken önemli cazibe merkezlerindendir.

Başa dön tuşu