Reklam bayilik veren firmalar
Askerlik Şubeleri

Eskil Askerlik Şubesi

İlAksaray
İlçeMerkez
Şube AdıEskil Askerlik Şubesi
Telefon(0382) 213 11 40
Fax(0382) 214 25 85
AdresKılıçaslan Mah. Selçuklu Cad. No:135 AKSARAY

Aksaray Merkezde bulunan Eskil askerlik şubesine ait telefon numarası, adres ve iletişim bilgileri.

Reklam

Eskil Hakkında

Eskil’de tarihi izler araştırdığımızda, bölgenin tarihi Eski Tunç Çağı’na (M.Ö. 3. bin yıl) kadar uzanmaktadır. Yüzey araştırmalarına göre, Böget köyündeki Böget höyüğü ve Hitit barajı olan Böget barajı ilk dikkat çekenlerden biridir.

Reklam

Höyük, Asur Ticaret Kolonileri Çağı, Hitit, Helenistik ve Roma dönemlerinde yerleşim görmüştür. Tosun Höyük, Güneşli, Seppınarı, Ortakuyu Yaylası (Komitanus Harabeleri), Köşk, Çukuryurt, Hacıeyvatlı (höyüklü), Mutlu, Culfa, Sağsak yaylalarında ise höyükler ve bu bölgelerden gelen mimari kalıntılar, taş ve pişmiş toprak yapılmış çeşitli büyüklükteki heykelcikler, Eskil ve çevresinin tarihine dair çok eski izleri günümüze taşımaktadır.

Tarihi Bağdat yolunun taş döşeli kısımları ise İlçenin bayram düğün yaylası mevkiinde görülebilir. Ayrıca Eşmekaya kasabasının “Erdoğdu” mevkiinde, yeraltı şehir harabeleri, geçmişte insanların yaşadığına dair belirtilerle doludur.

Eski kaynaklarda “ESKİ İL” olarak anılan Eskil’in ilk kurulduğu yer, günümüzde “GÂVUR ÖREN” olarak bilinen ve Tuz Gölü’nün yakınında bulunan bir mevkidir. Anadolu’da Selçuklu hâkimiyetiyle birlikte Sultan II. Kılıçarslan tarafından Eskil ve çevresine Türk boyları yerleştirilmiş, bölge Türkleştirilmiştir. Selçuklular döneminde Eskil, Karaman vilayetine bağlanmıştır.

Eşmekaya kasabasındaki göletlerde, Melimetbeyli mevkiindeki sazlıklardan çeşitli yaban kazı, ördek, bıldırcın, keklik ve diğer av hayvanlarına rastlamak mümkündür.

Eskil, Tuz Gölü’nün güneyinde, Aksaray iline 67 km, Konya iline 115 km uzaklıkta düz bir ovada kurulmuştur. Yüzölçümü 1.152.45 km2 olan bu bölgenin nüfusu 22.212’dir. Eskil halkı genellikle çiftçilikle uğraşmakta olup, buğday, arpa ve şekerpancarı yetiştirmektedir.

Başa dön tuşu