Reklam bayilik veren firmalar
Askerlik Şubeleri

Sarıyahşi Askerlik Şubesi

İlAksaray
İlçeOrtaköy
Şube AdıSarıyahşi Askerlik Şubesi
Telefon(0382) 351 30 72
Fax(0382) 351 50 24
AdresKızılay Mah. İhsan Özmen Bul. No:207 Ortaköy/AKSARAY

Aksaray Ortaköy’de bulunan Sarıyahşi askerlik şubesine ait telefon numarası, adres ve iletişim bilgileri.

Reklam

Sarıyahşi Hakkında

Sarıyahşi İlçesi’nin kuruluş tarihi, İbrahim Hakkı Konyalı’nın “Abideleri ve Kitabeleri ile Şereflikoçhisar Tarihi” adlı eserine dayanarak kesin olarak bilinmemekle birlikte, XIII. Yüzyıl ortalarından XIV. Yüzyıl başlarına kadar uzandığı anlaşılmaktadır. Oymaklar öncelikle Kırşehir sınırları içinde yer alan ve Rumkuş veya Urunkuş olarak bilinen bölgeye yerleşmiş, daha sonra bugünkü ilçenin bulunduğu yere taşınarak Sarıyahşi Köyü’nü kurmuşlardır. Bu köy, yedi örenin ortasına inşa edilmiştir. Grekçe yazılı bir mezar taşı ile Kurtuluş Mahallesi’nde Selçuklulardan kalma caminin tamiri sırasında bulunan mermerden yapılmış bir aslan başı gibi mimari parçalar, bölgedeki tarihî izleri oluşturmaktadır.

Reklam

Yörede, M.Ö. 323’te Büyük İskender İmparatorluğu’nun hakim olduğu, 632 yılından sonra Bizans İmparatorluğu’nun egemenliğine girdiği bilinmektedir. Malazgirt Savaşı’ndan sonra (1071), 1096’da Selçukluların kontrolüne geçen Sarıyahşi, 1356 yılına kadar Selçukluların hâkimiyetinde kalmış, ardından 1481’de Osmanlı topraklarına katılmıştır.

Sarıyahşi, başlangıçta Ankara İli Şereflikoçhisar İlçesine bağlı bir kasaba iken, 15.06.1989 tarih ve 3587 Sayılı Kanun ile Aksaray’a bağlanarak ilçe statüsünü kazanmıştır.

İlçe, İç Anadolu Bölgesi’nin Kızılırmak bölümünün güneyinde konumlanmış olup, Hirfanlı Baraj Gölü’ne 5 km yakınlıkta bulunmaktadır. Kuzeyde Kırşehir, doğuda Ağaçören, batıda Evren ve Şereflikoçhisar ilçeleri ile çevrilidir. Toplam yüzölçümü 212.768.717 m² (21.276 hektar) olan ilçenin rakımı 870 metredir. İlçede genel olarak İç Anadolu’nun tipik karasal iklimi hüküm sürmekle birlikte, Hirfanlı Baraj Gölü’nün etkisiyle kışları ılıman, yazları ise kurak ve sıcak geçmektedir.

Sarıyahşi’de önemli bir orman varlığı olmamasına rağmen, dere ve akarsu yataklarında bölgesel meyve ağaçları, söğüt ve kavak ağaçları yetiştirilmektedir. Ayrıca Aksaray Ağaçlandırma Başmühendisliği tarafından çeşitli bölgelerde yürütülen ağaçlandırma çalışmalarıyla ilçe merkezi ve köylerinde yeşil alanlar oluşturulmaktadır. Bu çerçevede Sosyal Tesisler bölgesinde 10 hektar, Sırabük Göleti üzerinde 10 hektar, Yaylak Köyü’nde 260 hektar ve Sipahiler Köyü’nde 185 hektar olmak üzere toplamda 465 hektarlık alanda ağaçlandırma çalışmaları devam etmektedir. Bu çalışmaların yürütülmesinde İlçe Köylere Hizmet Götürme Birliği ve Yerel İdare Kuruluşları aktif bir rol oynamaktadır.

Başa dön tuşu