Reklam bayilik veren firmalar
Askerlik Şubeleri

İmamoğlu Askerlik Şubesi

İlAdana
İlçeKozan
Şube Adıİmamoğlu Askerlik Şubesi
Telefon(0322) 515 83 23
Fax(0322) 515 83 24
AdresHacı uşağı Mah. Jandarma Sok. No: 42 Kozan / ADANA

Kozan’da bulunan İmamoğlu askerlik şubesine ait telefon numarası, adres ve iletişim bilgileri.

Reklam

İmamoğlu hakkında

İmamoğlu İlçesinin tarihi, Adana ve Kozan gibi tarihi yerleşimlerin tarihine sıkıca bağlıdır. İlçe merkezinin oluşumu daha sonraki dönemlere dayanmasına rağmen, ilçeye bağlı mahallelerin yerleşimi daha eski tarihlere kadar uzanmaktadır.

Reklam

İlçemiz, Adana İl merkezine 45 km, Kozan ilçe merkezine 27 km uzaklıkta olup, Adana’dan Kozan, Feke, Saimbeyli ve Tufanbeyli’ye giden yol güzergâhı üzerinde bulunmaktadır.

İmamoğlu, tarihi Adana-Kayseri ticaret yolu üzerinde yer alması ve Çukurova’yı İç Anadolu’ya bağlayan bir geçiş güzergahı olması nedeniyle her zaman önemini korumuştur. Ayrıca, Anadolu-Suriye ticaret yolu üzerinde bulunması nedeniyle de ticari anlamda büyük bir önem taşımaktadır.

İlçenin yerleşim tarihi, özellikle eski dönemler için Çukurova’nın tarihinden ayrılamaz. Bölgede 1352 yılında Şahabettin Ahmet Bey tarafından kurulan Ramazanoğlu Beyliği, uzun süre Memlükler’e bağlı olarak varlığını sürdürmüştür. 1516 yılında Osmanlı İmparatorluğu’nun Çukurova’yı almasıyla bölgenin idaresi buraların hakimi olan Ramazanoğullarına bırakılmıştır. Bu idari uygulama ile Kozan ve İmamoğlu bölgesi Adana Vilayetine bağlı bir sancak statüsü almıştır.

1530’lu yıllarda Kozan (SİS) sancağına bağlı olan bazı mahalleler, günümüz İmamoğlu ilçesine dahil edilmiştir. SİS Sancağı’na ait 1530 tarihli haritada, Ağzıkaraca mahallesi kayıtlıdır. Daha sonraki dönemlerde bölgedeki yerleşim ve iskan faaliyetleri artmıştır. Bu iskan sürecinde Ramazanoğlu ve Osmanlı yönetimlerinin iskan politikaları etkili olmuştur, çeşitli Türkmen boyları bu politikalar doğrultusunda yerleştirilmiştir.

Başa dön tuşu