Reklam
Askerlik Şubeleri

Feke Askerlik Şubesi

İlAdana
İlçeKozan
Şube AdıFeke Askerlik Şubesi
Telefon(0322) 515 83 23
Fax(0322) 515 83 24
AdresHacı uşağı Mah. Jandarma Sok. No: 42 Kozan / ADANA

Kozan’da bulunan Feke askerlik şubesine ait telefon numarası, adres ve iletişim bilgileri.

Reklam

Feke hakkında

Feke, tarihi boyunca birçok farklı kavmin ve devletin yerleşim alanı olmuştur. Feke’nin MÖ. 16. yüzyılda Hititlerin egemen olduğu bir federasyon bölgesinde kurulduğuna inanılmaktadır. Ancak son yıllarda yapılan arkeolojik çalışmalar, Mezopotamya’daki Asur kenti olan Asur Devleti vatandaşlarından oluşan tüccarların MÖ. 19. ve 18. yüzyıllarda Kültepe ve çevresinde ticaret kolonileri kurduğunu göstermektedir. Asur ticaret kolonileri, iç Anadolu’nun yüksek platoları ile Cilicia Ovası arasında bir geçit olması ve bu yoldan geçen ticaret kervanlarının güvenliğini sağlamak amacıyla bölgede karakollar kurdu.

Reklam

MÖ. 6. yüzyılda Perslere, MÖ. 333 yılında ise Persleri yenen Büyük İskender’e geçen Feke, daha sonra MÖ. 1. yüzyılın sonlarında Roma İmparatorluğu’nun, daha sonra Bizans’ın eline geçti. 1375 yılında Mısır Memluklarının işgaliyle Ermeni hakimiyetine son verilen Feke, 1517 yılında Osmanlı Devleti tarafından fethedildi ve sonraki yıllarda Yüreğir Türkmen Beylerinden Ramazanoğlu ailesinin idaresine girdi.

19. yüzyılın sonlarında Osmanlıların Cilicia’yı ele geçirmesiyle, birkaç derebeyi ortaya çıktı. Bu dönemde Kozanoğulları, Kozan’da bulunuyordu ve askerleri Feke civarında bulunuyordu. Birinci Dünya Savaşı sırasında Fransızların Maraş, Antep ve Adana’yı işgal etmesini fırsat bilen Haçin ve Feke Ermenileri, Türklere karşı çeşitli işkenceler yapmaya başladı. Fransızların Kozan’ı işgal ettiği 1919 yılı, Feke’nin de işgal edildiği yıldır.

Fransız askeri kuvveti doğrudan Feke’ye gelmemiş olmasına rağmen, Fransız askerlerinden güç alan Ermeniler, Türklere karşı işkence ve işgal hareketleri başlattı. Bu hareketleri önlemek için Kaymakam Şeref Bey, şehrin ileri gelenlerini ve halkı silahlandırarak mücadeleyi başlattı. Ermeni vahşeti, kısa sürede milli bir ayaklanmaya dönüştü ve Feke’nin kurtuluşu 1920 yılında gerçekleşti. Bu olaydan sonra Feke, tarihinde önemli bir yere sahip olan Eski Feke’den 1943 yılında şu anki yerine taşındı. Feke, İç Toroslar’da bir bölgede kurulmuş olup, Adana iline bağlı bir ilçedir. İlçe, 28.03.1980 tarihinde büyük bir sel afeti yaşamıştır. Bu olaydan sonra, Feke halkı her yıl 22 Mart’ta kurtuluş gününü kutlamaktadır.

Başa dön tuşu