Reklam bayilik veren firmalar
Askerlik Şubeleri

Dinar Askerlik Şubesi

İlAfyonkarahisar
İlçeDinar
Şube AdıDinar Askerlik Şubesi
Telefon(0272) 353 60 80 
Fax(0272) 353 68 53
AdresPınarbaşı Mah. Şube Sok. No: 1
Dinar / Afyonkarahisar

Afyonkarahisar Dinar’da bulunan Dinar askerlik şubesine ait telefon numarası, adres ve iletişim bilgileri.

Reklam

Dinar Hakkında

Dinar, Afyonkarahisar il merkezine 106 km uzaklıktadır ve coğrafi konumuyla önemli bir noktada yer almaktadır. Büyük Menderes Nehri’nin Suçıkan ve Düden kaynaklarına ev sahipliği yaptığı bir bölgede bulunmaktadır.

Reklam

İlçenin tarihi M.Ö. 1200’lere kadar uzanmaktadır, Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biri olarak bilinmektedir. Antik çağlarda Kelenia, Hellenler döneminde Apameia (Apameia Kibitos) olarak adlandırılan Dinar, Osmanlı döneminde Geyikler olarak anılmış ve 1912’den sonra Dinar olarak isimlendirilmiştir. Hititler, Frigler ve Persler gibi büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan Dinar, tarih boyunca önemli bir geçiş ve kavşak noktası olmuştur.

Bölge, Büyük Menderes Nehri’nin kaynağındaki Kelenia (Dinar) Şehri’nden bahseden antik kaynaklarda sıkça yer almaktadır. Perslerin egemenliği döneminde Kelenia, ticari açıdan önemli bir merkez haline gelmiş ve Kral Yolu’nun üzerinde bulunmasıyla öne çıkmıştır.

Pers egemenliği M.Ö. 333 yılında sona ermiş, ardından Helenistik dönemde Afyon ve çevresinde yeni kentler kurulmuştur. Apameia (Dinar) şehri, Antiochos III tarafından eski Kelenia şehri yakınında kurulmuştur. Roma döneminde Apameia, Asya eyaletinin en önemli alışveriş ve idari merkezlerinden biri haline gelmiştir.

Dinar ve çevresi, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar tarafından sırasıyla farklı dönemlerde yönetilmiştir. Ancak, yaşanan depremler nedeniyle eski yapıların pek çoğuna ulaşılamamıştır.

Bölgede dolaşan efsanelerden biri, Tanrıça Athena’nın Eldere Gölü’nde yetişen sazlardan yaptığı ilk flütü çalarken yaşadığı bir olaya dayanmaktadır. Satyr Marsyas’ın flütü bulmasıyla başlayan hikaye, Apollon ile müzik yarışması yapılması ve sonrasında Marsyas’ın Dinar’daki Suçıkan kayalıklarına asılmasıyla devam eder. Bu efsane, tarihin ilk müzik yarışmasının Suçıkan’da gerçekleştiği yer olarak bilinir.

Başa dön tuşu