Reklam
Askerlik Şubeleri

Evciler Askerlik Şubesi

İlAfyonkarahisar
İlçeEvciler
Şube AdıDinar Askerlik Şubesi
Telefon(0272) 353 60 80 
Fax(0272) 353 68 53
AdresPınarbaşı Mah. Şube Sok. No:1
Dinar/AFYONKARAHİSAR

Afyonkarahisar Dinar’da bulunan Evciler askerlik şubesine ait telefon numarası, adres ve iletişim bilgileri.

Reklam

Evciler hakkında

Evciler, Afyonkarahisar iline bağlı bir ilçedir ve 132 km uzaklıktadır. 1991 yılında ilçe statüsü kazanmıştır ve Afyonkarahisar ile Denizli arasındaki karayolu üzerinde konumlanmıştır.

Reklam

Tarihi açıdan Evciler, çevresindeki höyüklerde bulunan kalıntılardan anlaşıldığı üzere, Lidyalılara kadar uzanan eski bir geçmişe sahiptir. Bugün ilçede Kocahöyük ve Küçükhöyük adı verilen iki höyük ile Öküzviran ve Kocaviran adlı iki ören yatağı bulunmaktadır. Bu bölgeler Hititler, Yeni Hitit döneminde Şuppiluliuam (M.Ö. 1380-1345) zamanında yayılmış ve bölgenin önemli bir yerleşim yeri olmuştur.

Evciler, Ege Bölgesi’nin İç Batı Anadolu ile Göller Bölgesi arasında bir kesişim noktasında yer almaktadır. İlçe, Evciler Ovası’nın ortasında kurulmuştur ve bu düzlük sahanın kuzeyi Bozdağ tepeleri ile çevrelenmiştir. Bölgenin batısında Maymun Dağı, kuzeydoğusunda Büyük Menderes Nehri, Işıklı Barajı ve Akdağ bulunmaktadır. İhsaniye, Denizli’nin Çivril’i (40 km), doğusunda Dinar (26 km), güneybatısında ise Dazkırı (21 km) ilçeleri ile sınırdaşır.

Evciler’in deniz seviyesinden yüksekliği 981 metredir ve genellikle karasal iklimin etkisi altındadır. Ancak Işıklı Barajı ve Acıgöl’ün iklimi hafiflettiği bilinmektedir.

İlçeye ulaşım, hem karayolu hem de demiryolu ile mümkündür. Jeolojik olarak hafif eğimli bir morfolojiye sahip olan ilçe, 2000 yılında yapılan nüfus sayımına göre 9,486 kişilik bir nüfusa sahiptir. Bu nüfusun 5,139’u ilçe merkezinde yaşamaktadır ve ilçe yüzölçümü 235 km²’dir.

Eğitim konusunda ilçede 2 ilköğretim okulu ve 1 lise bulunmaktadır. İlköğretim okullarında taşımalı sistem uygulanmaktadır ve toplamda 1,166 öğrenciye 76 öğretmen tarafından eğitim verilmektedir. İlçede okuryazarlık oranı %98 seviyesindedir.

İlçenin bitki örtüsü oldukça sınırlıdır ve ormanlar sadece koru alanlarıyla sınırlıdır. Boş arazilerin çoğu tarım için kullanılmaktadır, ve ilçenin ekonomisi tarım, hayvancılık ve dokumacılığa dayanmaktadır. Buğday, arpa, susam, haşhaş, ayçiçeği ve şeker pancarı gibi tarım ürünleri en çok yetiştirilenlerdir. Evciler’de süt üretimi, büyük ve küçükbaş hayvancılık ve süt işleme tesisleriyle süt inekçiliği de yapılmaktadır. Ayrıca ilçede yaşayan vatandaşlar arasında Avrupa ülkelerinde çalışan birçok işçi ailesi bulunmaktadır.

Başa dön tuşu