Reklam
Askerlik Şubeleri

Hocalar Askerlik Şubesi

İlAfyonkarahisar
İlçeHocalar
Şube AdıSandıklı Askerlik Şubesi
Telefon(0272) 512 50 17 
Fax(0272) 512 52 79
AdresEce Mah. Yunus Emre Bulvarı No.:9
Sandıklı/AFYONKARAHİSAR

Afyonkarahisar Sandıklı’da bulunan Hocalar askerlik şubesine ait telefon numarası, adres ve iletişim bilgileri.

Reklam

Hocalar hakkında

Hocalar isminin kökeni hakkında rivayetler bulunsa da, kesin bir kuruluş tarihi olmamakla birlikte bu yerleşim yerinin tahmini olarak 1300’lerde kullanılmaya başlandığı düşünülmektedir.

Reklam

İşte bu ilginç isim hikayesi:

İlk yerleşen üç kardeşin babasının “HOCA” olduğu ve bu nedenle bu yere yerleştiklerinde dışarıdan gelenlerin “Nereye gidiyorsunuz?” sorusuna “Hocagil’e” gidiyoruz yanıtını verdiği ve aynı şekilde dışarıdan gelenlerin de “Hocagil’den” geldiklerini belirttikleri anlatılır. Zamanla buradaki nüfus arttıkça ve diğer insanlar da bu yere gelmeye başlayınca, “HOCALAR” adını taşıyan bir yerleşim yeri oluşmuştur.

Anadolu toprakları, tarihin en eski uygarlıklarının izlerini taşıyan bir coğrafyadır. Hocalar ilçesi de bu topraklarda, Frig, Lidya ve Pers uygarlıklarının etkisine maruz kalmıştır. Ahırdağları’nda bulunan Bronz Hitit heykeli, bu bölgenin çok eski dönemlerden beri önemli bir yerleşim merkezi olduğunu göstermektedir. 1990 yılında ilçe statüsü kazanan Hocalar, zengin tarihî mirası ve ilginç isim hikayesiyle dikkat çeken bir yerleşim yeridir.

Başa dön tuşu