Reklam
Askerlik Şubeleri

İscehisar Askerlik Şubesi

İlAfyonkarahisar
İlçeİscehisar
Şube AdıAfyon Askerlik Şubesi
Telefon(0272) 215 32 10
Fax(0272) 215 32 12
AdresDervişpaşa Mah. Alparslan Türkeş Bulvarı No:27 AFYONKARAHİSAR

Afyonkarahisar Merkez’de bulunan İscehisar askerlik şubesine ait telefon numarası, adres ve iletişim bilgileri.

Reklam

İscehisar Hakkında

İscehisar, tarihin, sanatın, kültürün ve doğal güzelliklerin harmanlandığı, dünya tarihine mermeri tanıtan bir şehir olarak öne çıkar. Yapılan araştırmalara göre, M.Ö. 3000 yılından itibaren yerleşimin burada başladığı bilinmektedir.

Reklam

Şehrin ilk bilinen adı Dokimeion’dur ve Hellenistik dönemde Büyük İskender’in generali Dokimos tarafından kurulduğu bilinmektedir. Şehrin kuruluş amacı, bugünkü Bacakale bölgesinde bulunan beyaz ve menekşe mermer yataklarıdır. Grekler, tıpkı Hititlerin bazaltı ve Friglerin tüfü kullandığı gibi, her zaman mermer kullanmışlardır.

Ancak Hellenistik dönemde mermer ocaklarına dair izlere rastlanmaz. Bunun nedeni, Roma İmparatorluğu’nun bölgedeki en büyük mermer ocaklarının Hellenistik dönemdeki izlerini yok etmiş olmasıdır.

Roma döneminde, Dokimeion’da mermer işleyen atölyeler bulunduğu ve bu atölyelerde çalışan heykeltıraşların eğitildiği, bulunan eserlerle belgelenmiştir. İscehisar’da çıkarılan mermerler sadece Anadolu’daki önemli şehirlere değil, Kuzey Afrika ve özellikle Roma dahil birçok İtalyan şehrine ihraç edilirdi.

Bu ünlü mermer ocaklarından, “Afyon şekeri” olarak bilinen beyaz mermer ve bugün “menekşe” olarak adlandırılan, Roma döneminde de çok rağbet gören kırmızı lekeli beyaz mermer çıkarılırken, İscehisar (merkez) bölgesinde hiç mermer bulunmamaktadır, çünkü kasaba, siyah bazalt tepeleri üzerine kurulmuştur. İşte “İscehisar” adı, “is” kelimesinden gelir ve “Karacakale” anlamına gelir.

Günümüze ulaşmış olan İscehisar’da sergilenen Roma ocaklarından çıkan yüzlerce hammadde bloğu ve sütun üzerindeki Latince yazıtlar, yüzyıllar boyunca devam eden idari düzen hakkında arkeologlara paha biçilemez bilgiler sunar.

TURİZMİN DOĞDUĞU YER: FRİG VADİSİ VE PERİ BACALARI

Frig Vadisi, muhteşem güzellikleriyle Afyonkarahisar, Eskişehir ve Kütahya illerini içine alan büyülü bir coğrafyadır. İscehisar İlçesi’nde başlayıp Seydiler Beldesi’nin 5. km’sinden başlayarak İhsaniye-Döğer kasabasına kadar uzanan bu vadide, peribacalarından Frig kaya anıtlarına, mezarlarından metropollerine kadar birçok önemli kültürel zenginlik bulunmaktadır. Burası, yerli ve yabancı turistler için doğanın tarihle iç içe olduğu keşfedilmeyi bekleyen bir hazine dolu coğrafyadır.

İscehisar İlçesi ve Seydiler Beldesi’nde bulunan peribacaları, kaya yerleşimleri, Kırkinler kaya yerleşimi, Çatağıl kaya yerleşimi, Alanyurt köyü-Selimiye kaya mezarları, Olukpınar köyü peribacaları ve kaya yerleşimleri, Ağınönü mağaraları, Alanören-Alanyurt mezar odaları gibi yerler, turistlerin yeni keşifler yapabileceği muhteşem yerlerdir.

Gezilecek Yerler

  • Frig Vadileri
  • Tarihi Koca Köprü
  • Konarı Köy Konağı
  • Bacakale Antik Mermer Ocağı
  • Ağındağı ve Doğlat Yaylaları
  • Seyid Hasan Basri Hazretleri Türbesi

Lezzetleri

İscehisar katmeri, bükmesi, haşhaşlı pidesi ve elbette mermerde mangalın tadına bakmadan ayrılmamanız gereken lezzetlerdir.

Ne Alınır?

Bu bölgede işlenen mermer süs eşyaları ve objeleri, hatıra olarak satın alabileceğiniz özel hediyeliklerdir.

Efsanesi

Kırk Kavak Türbesi efsanesi: Hasan Basri Hazreti’nin askerlerinin mezarlığı olarak bilinen bu alandan hiçbir nesne götürülmez, götüren kişi geceleyin uykusundan uyandırılır ve götürdüğü nesneyi geri bıraktırmak zorunda kalır. Aksi takdirde sürekli rahatsız edilir. Aynı zamanda, bu mekânda dua eden çocuksuz kadınların, kısa bir süre sonra erkek çocuk sahibi olduklarına dair de bir efsane mevcuttur.

Başa dön tuşu