Reklam
Askerlik Şubeleri

Eleşkirt Askerlik Şubesi

İlAğrı
İlçeMerkez
Şube AdıEleşkirt Askerlik Şubesi
Telefon(0472) 215 10 28
Fax(0472) 215 98 93
AdresAbide Mah. Erzurum Cad. Merkez / AĞRI

Ağrı Merkez’de bulunan Eleşkirt askerlik şubesine ait telefon numarası, adres ve iletişim bilgileri.

Reklam

Eleşkirt Hakkında

Eleşkirt’in kuruluş tarihi, Cumhuriyet öncesine kadar uzanmaktadır. İlçenin eski merkezi, günümüz Toprakkale köyüydü, ancak 1926 yılında İran transit yolunun bu bölgeden geçmesi üzerine, ilçe merkezi Toprakkale köyünden günümüz Eleşkirt’e taşınmıştır. Eski adları Zidikan, Varaşkent ve Alaşkirt olan ilçe, Ağrı’nın batısında konumlanmış olup, İl merkezine 34 km uzaklıktadır ve 1.529 km²’lik bir alanı kaplamaktadır. İlçenin rakımı 1.900 metredir, doğusunda Ağrı İl merkezi, batısında Horasan ve Karayazı, güneyinde Tutak ve Karayazı, kuzeyinde Kağızman ve Sarıkamış ilçeleri ile sınırlanmıştır.

Reklam

2000 yılı genel nüfus sayımına göre, Eleşkirt merkezi 15.300, köylerde ise 33.535 olmak üzere toplam 48.835 nüfusa sahiptir. Köyler genellikle toplu yerleşim düzenine sahiptir, ve hane başına düşen ortalama nüfus 10 kişidir. İlçe merkezinde ve ovada yaşayan insanlar genellikle şeker pancarı, buğday ve arpa tarımıyla uğraşırken, dağ köylerinde genellikle yem bitkileri yetiştirilmektedir.

Eleşkirt’e bağlı 61 köy ve 3 belde bulunmaktadır, en son Tahir ve Yayladüzü köyleri 1998 yılında belde statüsü kazanmıştır. İlçenin ekonomisi genellikle tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır, tarım genellikle tarla ziraatı şeklinde yapılmaktadır. El-Kon tarım makineleri üretim ve pazarlama sanayii, çiftçilerin ihtiyacı olan tarım makinelerini üretirken aynı zamanda çiftçilere yeni tarım teknikleri konusunda eğitim vererek bilgilendirme sağlamaktadır.

İlçenin tarımsal üretimi yaklaşık 65.000 ton şeker pancarı, 25.000 ton buğday, 14.000 ton arpa, 4.500 ton yonca ve 1.500 ton diğerleri olmak üzere toplamda yaklaşık 100.000 ton civarındadır. Ayrıca, ilçe ekonomisinde hayvancılık da geniş bir yer tutmaktadır, özellikle küçükbaş hayvancılık önemli bir yer tutmaktadır.

İlçemizde sanayi kuruluşları oldukça sınırlıdır. 1997 yılında başlayan sanayileşme çabaları çerçevesinde, Kaymakamlığımız ELGİSAN (Eleşkirt Giyim Sanayi) adıyla bir hazır giyim konfeksiyon atölyesi kurmuştur. Bunun yanı sıra, Devlet ve vatandaş işbirliğiyle EL-PEN, PVC kapı pencere doğrama atölyesi ve EL-PA plastik poşet atölyesi ilçede faaliyete geçmiştir. ELDESAN A.Ş. ise ilçedeki en büyük sanayi kuruluşudur ve dünya standartlarında her türlü deri imalatını gerçekleştirmektedir. 6.5 ton günlük kapasitesiyle bu fabrika, ülkemizde faaliyet gösteren en modern beş fabrikadan biridir. 1998 yılında başlatılan küçük sanayi sitesi inşaatı ise henüz tamamlanmamıştır.

1998 yılında Güneykaya mevkiinde kayak turizmine yönelik 48 yataklı bir otel, mekanik sistemler, günü birlik tesis, zirve kafeterya ve piknik alanları içeren bir kayak merkezi oluşturulmuş ve Valilik Makamı tarafından kiraya verilmiştir.

İlçede toplam 4 belediye bulunmaktadır; merkez belediyesinin yanı sıra Yücekapı, Tahir ve Yayladüzü belediyeleri. Sağlık alanında ise 1 devlet hastanesi, 1’i merkez olmak üzere 5 sağlık ocağı, 1 acil müdahale merkezi ve 8 sağlık evi hizmet vermektedir.

2002-2003 öğretim yılında ilçede 5 sınıflı 55 köy ilköğretim okulu bulunmaktadır ve toplamda 3,897 öğrenci eğitim almaktadır. İlçe merkezinde Türkiye’nin en büyük 8 yıllık yatılı bölge okulu olarak hizmet veren bir okul bulunmaktadır. 40 farklı binada 27 sınıf ile öğrencilere eğitim hizmeti sunan bu okul, 3 adet 8. sınıflı ilköğretim okulu ve 3 adet 5. sınıflı ilköğretim okulu ile birlikte toplamda 3,198 öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. İlçede ayrıca 4 lise, 7 ilköğretim ve 2 anaokulu bulunmaktadır.

Başa dön tuşu