Reklam bayilik veren firmalar
Askerlik Şubeleri

Hamur Askerlik Şubesi

İlAğrı
İlçeHamur
Şube AdıAğrı Askerlik Şubesi
Telefon(0472) 215 10 28
Fax(0472) 215 98 93
AdresAbide Mah. Erzurum Cad. Merkez / AĞRI

Ağrı Merkez’de bulunan Hamur askerlik şubesine ait telefon numarası, adres ve iletişim bilgileri.

Reklam

Hamur Hakkında

Hamur, Ağrı’nın en genç ve küçük ilçesi olarak bilinir, ancak tarihi M.Ö. 14. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Huri, Pars, Bizans, Arap Abidesi ve tekrar Bizans uygarlıklarına ev sahipliği yapan Hamur, Malazgirt Savaşı’ndan sonra Türklerin egemenliğine girmiştir. Daha sonraki dönemlerde Harzemşahlar, İlhanlar, Karaçobanlılar, Altınordular, Celayirliler ve Karakoyunluların hakimiyeti altında bulunan ilçe, yukarı Murat bölgesinin en sağlam kalesi olarak ön plana çıkmıştır. Timur’un Anadolu’yu istilası sırasında Moğolların hakimiyetine geçen Hamur, 1421’de Eleşkirt Savaşı’yla Timur’un etkisinden kurtulmuş ve Karakoyunluların yönetimine girmiştir.

Reklam

1478 yılında Akkoyunlular, 1502’de Safavilerin egemenliğine giren bölge, Şah İsmail’in suni aşiretleri göçe zorlayarak bölgeye yerleştirmesi sonucunda Şii inancını benimseyen Pozuklu Oymağı’nın yerleşimine tanıklık etmiştir. Osmanlı-Şafavi Savaşları döneminde Van Beylerbeyi Köse Hüsrev Paşa’ya bağlı eyalet askerleri, Pozuklu boyu ve onları koruyan İran güçlerini uzaklaştırarak, 1578 yılında Hamur yöresini Osmanlı topraklarına katmıştır.

Osmanlı yönetiminde Hamur, önce Van eyaletine bağlı bir nahiye olarak varlığını sürdürmüş, 1864’teki idari düzenleme sonrasında Erzurum vilayeti Doğubeyazıt sancağına bağlı bir nahiye olmuştur. 1915 yılında Rus işgaline uğrayan ve 14 Nisan 1918’de kurtarılan Hamur, Cumhuriyet dönemi öncesinde Beyazıt vilayetine bağlı bir nahiye olarak yer almış, 1927’de Ağrı’nın il olmasıyla Ağrı’ya bağlanmış ve 1 Nisan 1958 tarihinde 7033 sayılı kanunla ilçe statüsüne kavuşmuştur.

Başa dön tuşu