Reklam bayilik veren firmalar
Askerlik Şubeleri

Hamamözü Askerlik Şubesi

İlAmasya
İlçeMerzifon
Şube AdıHamamözü Askerlik Şubesi
Telefon(0358) 513 11 58
Fax(0358) 513 32 94
AdresSofular Mah. Hüseyin Rifat Bey Cad. No:1
Merzifon/AMASYA

Amasya Merzifon ilçesinde bulunan Hamamözü askerlik şubesine ait telefon numarası, adres ve iletişim bilgileri.

Reklam

Hamamözü Hakkında

Hamamözü vadisindeki yerleşim izleri, Hititler döneminden öncesine kadar uzanmaktadır. Eti medeniyetinin idari merkezi olan Hattuşaş ve Alacahöyük harabelerine yakınlığı, aynı zamanda Kızılırmak nehrinin yakınında olması, uzmanların bu vadide yapacakları arkeolojik incelemelerin pek çok tarihi hazinenin gün yüzüne çıkmasına olanak tanıyabileceği gerçeğini ortaya koymaktadır.

Reklam

Tarihsel olarak daha sonra Frigler, Kimmerler (Kuzey Kafkas) ve ardından Romalılar bölgeye ayak basmışlardır. Romalılara ait büyük bir yerleşim merkezi olan Hamamözü’nde, Roma dönemine ait kaplıca, mezar taşları ve eski cami duvarlarında yazılı taşlar bulunmaktadır.

Bu taşlardan biri, 30 yıl önce Batı Trakya’da görevli bir öğretmen aracılığıyla Yunanistan’a götürülmüş ve Roma tarihi uzmanlarına incelettirilmiştir. Tercümeler sonucunda, ilçenin bulunduğu yerde M.S. 50’li yıllarda Romalılar tarafından Paros’a bağlı olarak üç kubbeli veya üç ayrı hamamın inşa edildiği ve adına izafeten (Poros) bir taş kazılarak kaplıca duvarına yerleştirildiği öngörülmüştür.

Cami avlusundaki yazılı taşın ise M.S. 300 tarihinde vefat eden bir papaz kızının mezar taşı olduğu söylenmektedir. Yapılan bazı çalışmalar sonucunda, kaplıca çevresinde kubbeler ve kemerler ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca çevrede Romalılara ait büyük mezarlıkların bulunduğu da ifade edilmektedir. Yapılacak arkeolojik araştırmaların, benzer tarihi belgelerin çoğaltılmasına katkı sağlayacağına inanılmaktadır.

Başa dön tuşu