Reklam
Askerlik Şubeleri

Sultandağı Askerlik Şubesi

İlAfyonkarahisar
İlçeMerkez
Şube AdıSultandağı Askerlik Şubesi
Telefon(0272) 215 32 10
Fax(0272) 215 32 12
AdresDervişpaşa Mah. Alparslan Türkeş Bulvarı No:27 AFYONKARAHİSAR

Afyonkarahisar Merkez’de bulunan Sultandağı askerlik şubesine ait telefon numarası, adres ve iletişim bilgileri.

Reklam

Sultandağı Hakkında

Sultandağı İlçesi, köklü bir tarihe sahip olan eski yerleşimlerin izlerini taşır. M.Ö. Bakır Çağı’ndan itibaren bu bölgede insanların yaşadığı bilinmektedir. Tarihsel olarak, coğrafi konumu nedeniyle Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar döneminde önemli bir yol güzergahı olarak hizmet vermiştir. Ortaçağ’dan itibaren İpek Yolu üzerinde bulunan Sultandağı, ticaretin merkezi haline gelmiştir.

Reklam

Büyük Selçuklular döneminde İpek Yolu’nun önem kazanmasıyla, bu bölge kuzeybatıdan güneydoğuya uzanan önemli bir yol ağı üzerinde bulunmuştur. Bu nedenle deve kervanlarını ağırlamıştır. Sultandağı, Ege Bölgesi ile İç Anadolu Bölgesi’nin kesişim noktasında yer aldığı için stratejik bir konumda bulunur.

Sultandağı, 1958 yılında Bolvadin İlçesine bağlı bir kasaba olarak kurulmuş ve mevcut yerleşim yerlerinin birleştirilmesiyle ilçe statüsü kazanmıştır. 1972 yılında ise Merkez İlçe belediyesine bağlı olan Yeşilçiftlik ve Kırca kasabaları ayrı ilçelere dönüşmüştür.

Tarihi olarak bu bölge “İshaklı” olarak adlandırılmıştır. Büyük Selçuklu Komutanlarından Sahip Ata Paşa’nın bu bölgede kervansaraylar inşa etmesi nedeniyle, bu isim bölgeyle özdeşleşmiştir.

Başa dön tuşu